Zdrowie i Uroda

Laserowe usuwanie blizn – kiedy zacząć leczenie?

252Views

Blizny to zmiany skórne, z którymi szczególnie trudno jest sobie poradzić. Nawet najbardziej troskliwie pielęgnowana rana może pozostawić po sobie trwały ślad, którego nie sposób usunąć domowymi sposobami. Widoczność blizny można natomiast zmniejszyć z pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Aby uzyskać najlepsze efekty, kurację najlepiej jest rozpocząć odpowiednio wcześnie. Wyjaśniamy, jak działa laserowe usuwanie blizn.

Rodzaje blizn i mechanizm ich powstawania

Czas gojenia, trwałość, a także skuteczność leczenia blizn zależy w dużej mierze od ich przyczyny. Wiele osób zmaga się z bliznami potrądzikowymi, które powstają na skutek stanów zapalnych skóry. W zaawansowanym stadium trądzik pozostawia po sobie wiele głębokich blizn w formie dołków lub rowków. Skóra sprawia wrażenie chropowatej i pomarszczonej. Ślady po trądziku są szczególnie problematyczne, ponieważ najczęściej występują na twarzy. Inne rodzaje blizn zwykle występują pojedynczo, ale mogą być znacznie większe, np. po oparzeniach, wypadkach czy operacjach.

U różnych osób blizny mogą wyglądać inaczej. Gdy rana jest płytka, a proces gojenia przebiega prawidłowo, blizna z czasem przestaje być widoczna. W wielu przypadkach blizna bardzo blednie i choć nadal ją widać, staje się mniej wyraźna. Niestety zdarza się też tak, że blizna jest szpecąca i nawet po upływie dłuższego czasu nie wygląda lepiej. Jest to dobry powód do skorzystania z zabiegu laserowego usuwania blizn. Chociaż nie gwarantuje on 100% skuteczności, to jest w stanie zdecydowanie zmniejszyć widoczność szpecącej zmiany skórnej.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn?

Do usuwania blizn służą różnego rodzaju lasery. Ich wspólną cechą jest duża moc i głębokie działanie. Specjaliści z Kliniki Beauty Skin w Elektrowni Powiśle w Warszawie sięgają w tym celu po lasery frakcyjne lub pikosekundowe. Zabieg wykonywany jest przez lekarza po wcześniejszej konsultacji, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań do laseroterapii.

Lasery tworzą niewielkie uszkodzenia w skórze w równych odległościach w kolumnowych odcinkach. Efektem jest eliminacja martwych komórek, tworzących bliznę oraz pobudzenie produkcji nowych, zdrowych komórek. Mikrouszkodzenia stymulują wytwarzanie nowego kolagenu w skórze, która z czasem staje się gładsza i bardziej elastyczna.

Rezultaty laserowego usuwania blizn pojawiają się stopniowo w ciągu kilku miesięcy. Dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Liczba i częstotliwość sesji ustalane są przez lekarza, zależą od wyjściowego stanu i wyglądu skóry oraz indywidualnej reakcji na światło lasera.

Kiedy zgłosić się na laserowe usuwanie blizn? Czas ma znaczenie

Świeże blizny są mocno ukrwione, stąd ich czerwony lub różowy kolor. Z czasem stopniowo bledną, aż stają się białe lub perłowe. Laserowe usuwanie blizn jest najskuteczniejsze w przypadku stosunkowo świeżych blizn, które mają jeszcze czerwone zabarwienia. Nowoczesne lasery działają na wszystkie rodzaje blizn, jednak najbardziej efektywne są w przypadku tych najświeższych. Najlepiej więc rozpocząć leczenie, kiedy blizny mają zaledwie kilka miesięcy.

Jeśli chcesz poznać więcej klinik oferujących zabiegi laserowe na blizny, kliknij tutaj.

root_808
the authorroot_808
zobacz wiecje https://www.atlasobscura.com/users/gomahed659 zobacz