Ciekawe

Kredyt a pożyczka – poznaj różnicę

1.32KViews

Oba tytułowe pojęcia w powszechnej komunikacji są stosowane zamiennie, co może wywoływać konsternację i prowadzić do mylnych wniosków. Warto pamiętać, że kredyt i pożyczka to dwa odrębne terminy, a różnicę między nimi postaramy się wyjaśnić w tym artykule.

Kredyt

Zasady udzielania kredytu określa ustawa Prawo Bankowe. Parafrazując jej zapisy możemy stwierdzić, że kredyt to kwota, którą bank pożycza kredytobiorcy w określonym celu i na konkretny okres. Podmiot zaciągający kredyt może dysponować środkami zgodnie z zapisami umowy kredytowej i jest zobowiązany do zwrotu pieniędzy kredytodawcy wraz z odsetkami i prowizją. Opłaty kredytowe i termin spłaty również są określone w umowie. Bank przyznaje kredyt po oszacowaniu zdolności kredytowej, czyli po pewnego rodzaju badaniu wiarygodności finansowej swojego Klienta. Sektor bankowy wyróżnia różne typy kredytów, a wśród nich są m.in. kredyty hipoteczne, operacyjne, inwestycyjne czy konsumenckie.

Pożyczka

W odróżnieniu do kredytu pożyczka nie musi być udzielana przez bank. Na rynku działa wiele podmiotów finansowych, które mogą pożyczać pieniądze, również na cele biznesowe. Pożyczek mogą udzielać również osoby fizyczne. Forma umowy nie jest w tym przypadku obligatoryjna, choć gdy mówimy o pożyczkach większych niż 500 zł, powinno się zawrzeć umowę na piśmie. Tę kwestię reguluje Kodeks Cywilny. Dysponent pożyczki może wydać środki na dowolny cel. Co ciekawe, pożyczka nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami. Z tym mamy jednak do czynienia głównie w przypadku pożyczania pieniędzy między osobami fizycznymi, najczęściej znajomymi i członkami rodziny. W biznesowej rzeczywistości użyczenie kapitału w formie pożyczki wiąże się z dodatkowymi kosztami. Przedsiębiorcy mogą korzystać z zewnętrznych źródeł kapitału np. w postaci ramowej umowy finansowania. Jest to ustalony z firmą pożyczkową elastyczny limit finansowania, który przedsiębiorstwo może wykorzystywać na realizowanie różnych przedsięwzięć, a pieniądze są dostępne w formie pożyczki lub faktoringu.

Jak wygląda oferta pożyczki dla przedsiębiorców? Sprawdź https://www.indos.pl/oferta/pozyczka/? – Zapraszamy!

root_808
the authorroot_808
https://artexint.com.pl/dusza-przemyslu-w-twoim-domu-kluczem-sa-meble-loftowe/ zobacz zobacz wiecje