Niwaki to bardzo efektownie formowane drzewa, które mogą stanowić idealną ozdobę praktycznie do każdego ogrodu. Wywodzą się z Japonii, gdzie od lat ich pielęgnacja stanowi wyjątkową formę sztuki. Jak wyglądają te drzewa oraz czym różnią się od popularnych drzewek bonsai?
Drzewa formowane zgodnie z dalekowschodnią sztuką
Niwaki to drzewa, które są specjalnie formowane do celów ozdobnych. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd często są mylone z drzewkami bonsai, jednak w istocie bardzo różnią się od siebie. Bonsai to miniaturowe drzewa, uformowane w wyjątkowy sposób, które można uprawiać w donicach w domu lub na zewnątrz.
Niwaki są również formowanymi, typowo ozdobnymi roślinami, jednak różnią się wymaganiami i rozmiarem. Przede wszystkim muszą być wsadzone do gruntu, więc są ozdobami ogrodowymi. O ile sztuka bonsai powstała w Chinach i została przeniesiona do Japonii, o tyle sztuka niwaki wywodzi się z Japonii i ozdabia miejscowy krajobraz już od kilkuset lat. Te drzewa są jednym z ważniejszych elementów, który wpłynął na bardzo dużą popularność ogrodów japońskich między innymi w Europie.
Popularność drzew formowanych w stylu japońskim
Hodowla drzew typu niwaki rozpoczęła się wiele lat temu w Japonii. Uznawane są one za formę sztuki i stanowią nieodzowny element pięknych ogrodów japońskich. Z czasem sztuka ta została rozpowszechniona również w Europie, gdzie spotkała się z bardzo dużym uznaniem.
Drzewa formowane w stylu japońskim cieszą się dużą popularnością w Polsce ze względu na stosunkowo łatwą dostępność, a także piękny efekt jaki dają. Pomimo tego, że istnieją pewne zasady formowania takich drzew, efekt na każdym egzemplarzu prezentuje się niepowtarzalnie. Według najważniejszej zasady każdą roślinę należy uformować w taki sposób, aby wydobyć jej najpiękniejszą wersję.
Jakie gatunki drzew można wykorzystać do tworzenia niwaki?
Ze względu na spore różnice klimatyczne i geograficzne do uprawy niwaki w Polsce wykorzystuje się inne gatunki drzew niż w Japonii. W Polsce formowane są one głównie z drzew iglastych, dzięki czemu stanowią urozmaicenie krajobrazu także jesienią i w zimie, gdy inne rośliny przekwitają i zrzucają liście.
Najczęściej do formowania drzew zgodnie z japońską tradycją wykorzystuje się sosny i jałowce. Ze względu na to, że powinny zostać uformowane schodkowo, a efekt ma sprawiać, że drzewo prezentuje się bardziej monumentalnie i sprawia wrażenie starszego szczególnie polecane są sosny. Ich mocny pień i charakterystycznie popękana kora wpasowują się idealnie do tego zamysłu i potęgują efekt formowania.
Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.
You Might Also Like
Zadaszenie Tarasu – Praktyczny Przewodnik
Zadaszenie Tarasu - Praktyczny Przewodnik Czy zastanawiałeś się, jak zadaszenie tarasu może odmienić Twoje codzienne życie? To nie tylko element...
Farba do ogrodzeń metalowych: najlepsze rozwiązania i porad
Ogrodzenia metalowe są nieodłącznym elementem wielu posesji. Stanowią one nie tylko barierę ochronną, ale także ważny element estetyczny naszego otoczenia....
Stół ogrodowy rozsuwany – zaproś gości!
Nowoczesny ogród to dzisiaj miejsce, gdzie natura łączy się z przestrzenią użytkową. Coraz więcej osób decyduje się na to, by...
Jak zaprojektować niebanalny taras?
Odpoczynek na tarasie to świetny sposób na relaks po długim dniu w pracy. Przydomowy taras nie musi być duży, by...