Dom i Wnętrze

Czym różnią się niwaki od bonsai?

271Views

Niwaki to bardzo efektownie formowane drzewa, które mogą stanowić idealną ozdobę praktycznie do każdego ogrodu. Wywodzą się z Japonii, gdzie od lat ich pielęgnacja stanowi wyjątkową formę sztuki. Jak wyglądają te drzewa oraz czym różnią się od popularnych drzewek bonsai?

Drzewa formowane zgodnie z dalekowschodnią sztuką

Niwaki to drzewa, które są specjalnie formowane do celów ozdobnych. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd często są mylone z drzewkami bonsai, jednak w istocie bardzo różnią się od siebie. Bonsai to miniaturowe drzewa, uformowane w wyjątkowy sposób, które można uprawiać w donicach w domu lub na zewnątrz.

Niwaki są również formowanymi, typowo ozdobnymi roślinami, jednak różnią się wymaganiami i rozmiarem. Przede wszystkim muszą być wsadzone do gruntu, więc są ozdobami ogrodowymi. O ile sztuka bonsai powstała w Chinach i została przeniesiona do Japonii, o tyle sztuka niwaki wywodzi się z Japonii i ozdabia miejscowy krajobraz już od kilkuset lat. Te drzewa są jednym z ważniejszych elementów, który wpłynął na bardzo dużą popularność ogrodów japońskich między innymi w Europie.

Popularność drzew formowanych w stylu japońskim

Hodowla drzew typu niwaki rozpoczęła się wiele lat temu w Japonii. Uznawane są one za formę sztuki i stanowią nieodzowny element pięknych ogrodów japońskich. Z czasem sztuka ta została rozpowszechniona również w Europie, gdzie spotkała się z bardzo dużym uznaniem.

Drzewa formowane w stylu japońskim cieszą się dużą popularnością w Polsce ze względu na stosunkowo łatwą dostępność, a także piękny efekt jaki dają. Pomimo tego, że istnieją pewne zasady formowania takich drzew, efekt na każdym egzemplarzu prezentuje się niepowtarzalnie. Według najważniejszej zasady każdą roślinę należy uformować w taki sposób, aby wydobyć jej najpiękniejszą wersję.

Jakie gatunki drzew można wykorzystać do tworzenia niwaki?

Ze względu na spore różnice klimatyczne i geograficzne do uprawy niwaki w Polsce wykorzystuje się inne gatunki drzew niż w Japonii. W Polsce formowane są one głównie z drzew iglastych, dzięki czemu stanowią urozmaicenie krajobrazu także jesienią i w zimie, gdy inne rośliny przekwitają i zrzucają liście.

Najczęściej do formowania drzew zgodnie z japońską tradycją wykorzystuje się sosny i jałowce. Ze względu na to, że powinny zostać uformowane schodkowo, a efekt ma sprawiać, że drzewo prezentuje się bardziej monumentalnie i sprawia wrażenie starszego szczególnie polecane są sosny. Ich mocny pień i charakterystycznie popękana kora wpasowują się idealnie do tego zamysłu i potęgują efekt formowania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

root_808
the authorroot_808
Industrialna półka typu loft do łazienki live url Metalowy stojak na ręczniki