Ciekawe

Charakterystyka i zastosowanie konstrukcji żelbetowych

425Views

Żelbet jest bardzo popularnym materiałem, który jest powszechnie stosowany w budownictwie. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz zapoznać się z jego charakterystyką.

Czym jest żelbet?

Żelbet inaczej nazywany jest także żelazobetonem lub żelbetonem. Jest to beton zbrojony, czyli wzmacniany poprzez zastosowanie dodatkowych prętów stworzonych ze stali. Wkładki stalowe umieszczane są w odpowiednich miejscach, w których wytrzymałość samego betonu może być zbyt mała. Dzięki temu cała konstrukcja jest w odpowiedni sposób wzmocniona oraz dobrze się trzyma. Konstrukcje żelbetowe tworzone są poprzez połączenie mieszanki betonowej wraz ze szkieletem zbrojenia. Po zakończeniu procesu zastygania beton wraz z zastosowanym zbrojeniem tworzy konstrukcję właściwą, która ma określony zarówno kształt, jak i odpowiednie właściwości. Zbrojenia wykonywane są dzięki wykorzystaniu specjalnej stali zbrojeniowej, a specyfika produktu końcowego powinna być w dużej mierze zależna od jej zastosowania. Niektóre konstrukcje są bardziej obciążone od innych.

Właściwości żelbetu

Żelbet jest bardzo często wykorzystywanym w budownictwie materiałem. Jest to możliwe dzięki jego niezwykle korzystnym właściwościom, ponieważ konstrukcje budowlane stworzone z żelbetu mogą mieć dowolny kształt oraz wyjątkowo wysoką trwałość. Materiał jest odporny na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, takich jak uszkodzenia mechaniczne, stałe oraz zmienne obciążenia i działanie ognia. Dzięki zbrojeniu betonu możliwe jest przenoszenie dużo większych obciążeń niż ma to miejsce bez zbrojenia. W całym procesie bardzo często stosuje się również żebrowanie powierzchni elementów zbrojących, aby zapewnić im lepszą przyczepność do betonu. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż konstrukcje żelbetowe mają dość spory ciężar, dlatego możliwości ich modyfikacji są ograniczone.

Zastosowanie konstrukcji żelbetowych

Różnego rodzaju elementy żelbetowe mogą być produkowane między innymi w formie prefabrykatów w specjalnych wytwórniach. Jednak można je również wykonywać w sposób samodzielny na placu budowy, jeśli posiada się odpowiednie zaplecze. Dzięki samodzielnym tworzeniu elementów żelbetowych można je łatwiej dostosować do swoich potrzeb, dlatego zazwyczaj takie rozwiązanie wykorzystuje się w praktyce. Jednak warto w tym przypadku zwrócić uwagę na fakt, iż samodzielne wytwarzanie elementów żelbetowych jest dość pracochłonne oraz zajmuje dużo czasu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.

root_808
the authorroot_808
cejamesstudios.com shipsband.com zobacz